Dondurulmuş Gıda Depolama


Meyve ve sebzelerin dondurma işlemleri öncelikle ayrı dondurucu ünitelerde yapılmaktadır. Bu amaçla derin dondurma teknikleri uygulanmaktadır.

1) Tünel Tipi Dondurucular : Bu amaçla soğuk hava oda veya tünel şeklinde dondurma ünitelerine gönderilmekte burada blok şeklinde ambalajlı veya ambalajsız şekilde ürünler dondurulmaktadır. Yavaş bir dondurma yöntemidir.

2) LIo-Freeze Dondurucular : Daha çok dane veya parça şeklinde ürünlere soğuk hava cereyanı içinde tek tek ve hareket halinde uygulanan süratli bir dondurma yöntemidir. Daneler arasında yapışma olmamakta donma işlemi süratli olduğundan kalite yüksektir.

3) Plakalı Dondurucular : Paketlenmiş ürünler için uygulanan bir dondurma yöntemidir. Bu amaçla metal yüzler özel bölmeler halinde soğuk hava ile soğutulmakta paketlenmiş ürünler bu bölmelerde metal yüzler ile temasla dondurulmaktadır.

4) Sıvı Soğutucular ile Direk Temasla Dondurma : Donma çok süratli ve kalite yüksektir. Ancak sıvı soğtucu kimyasal maddelerin gıdalarla direk teması insan sağlığı açıcından özen gösterilmesi gereken bir konudur.